April 2026
Google Ads-investeringen för Ankarsrum Danmark ökade markant i april 2026 - kostnaden steg med +186,9 % till 9 884 SEK jämfört med april 2025, men ROAS sjönk till 0,27 mot föregående års nivå. Webbplatstrafiken utvecklades positivt med 2 220 användare, +12,0 %, och 3 258 sessioner, +12,7 %. Konverteringsantalet i GA4 minskade till 13, en minskning med -43,5 % mot april 2025.
| SIDA | SESSIONS | TOTAL USERS | USER ENGAGEMENT | VIEWS | EVENT COUNT |
|---|---|---|---|---|---|
| /dk | 516 | 460 | 10:31:55 | 1 942 | 5 342 |
| /dk/product-category/kokkenmaskine | 396 | 356 | 11:05:30 | 1 589 | 4 580 |
| /dk/product-category/ankarsrum-tilbehoer | 81 | 71 | 02:10:33 | 342 | 962 |
| /dk/product/assistent-original-red-r | 70 | 56 | 00:47:00 | 159 | 559 |
| /dk/product/ankarsrum-ismaskine | 66 | 53 | 01:01:53 | 110 | 437 |
| /dk/instruktionsvideoer | 64 | 54 | 00:26:04 | 111 | 301 |
| /dk/opskrifter/dobbelt-pavlova | 64 | 43 | 00:18:15 | 69 | 209 |
| /dk/product/assistent-original-harmony-beige-hb | 62 | 56 | 00:36:52 | 124 | 477 |
| /dk/product/assistent-original-royal-blue-rb | 58 | 7 | 00:03:33 | 87 | 245 |
| /dk/roeremaskine | 52 | 49 | 00:47:28 | 140 | 423 |
| SÖKORD | SESSIONS | TOTAL USERS | USER ENGAGEMENT | VIEWS | KEY EVENTS | EVENT COUNT |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ankarsrum | 162 | 111 | 03:50:47 | 551 | - | 1 680 |
| ankarsrum | 141 | 98 | 03:17:56 | 555 | 1 | 1 535 |
| ankarsrum køkkenmaskine | 16 | 13 | 00:56:58 | 59 | - | 208 |
| røremaskine ankarsrum | 8 | 6 | 00:19:19 | 45 | - | 116 |
| svensk røremaskine | 8 | 6 | 00:13:52 | 28 | - | 82 |
| Ankarsrum Assistent | 4 | 2 | 00:12:01 | 34 | - | 80 |
| ankarsrum ismaskine | 3 | 2 | 00:00:07 | 3 | - | 9 |
| svensk køkkenmaskine | 3 | 3 | 00:00:18 | 3 | - | 11 |
| ankarsrum kødhakker | 2 | 2 | 00:03:05 | 8 | - | 24 |
| ankarsrum røremaskine tilbud | 2 | 2 | 00:00:03 | 2 | - | 7 |
Trafiken landade på 2 220 användare (+12,0 % jämfört med samma månad förra året) med 3 258 sessioner (+12,7 % jämfört med samma månad förra året). Strukturella mätvärden: bouncenivån på 40,1 % och engagemangsraten på 59,9 %. GA4 registrerade 13 konverteringar i månaden.
| KAMPANJ | KOSTNAD | KONVERTERINGAR | SPÅRAT KONV.VÄRDE | ROAS | EXPONERINGAR | KLICK |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Generell | 10 K kr | 2 | 3 K kr | 0,27 | 151 833 | 1 506 |
Annonsbudgeten landade på 9 884 SEK (+186,9 % jämfört med samma månad förra året) och drev 1 506 klick (+79,1 % jämfört med samma månad förra året) till en CTR om 1,0 %. Spårade konverteringar: 2,0 (-66,7 % jämfört med samma månad förra året) till ett spårat konverteringsvärde om 2 709 SEK (-75,1 % jämfört med samma månad förra året), ROAS 0,27 (-91,3 % jämfört med samma månad förra året). Det spårade konverteringsvärdet kan överlappa med commerce-blockets faktiska försäljning, så de två siffrorna kan inte summeras.
Försäljningen nådde 16 290 SEK fördelat på 21 ordrar. Genomsnittsordervärdet landade på 776 SEK.
| SÖKORD | POSITION | FÖREGÅENDE | FÖRÄNDRING | VOLYM |
|---|---|---|---|---|
| røremaskine | 10 | 16 | +6 6% | 9 900 |
| pastarulle | 3 | 2 | -1 1% | 50 |
| pastaskærer | 10 | 9 | -1 1% | 70 |
| ankarsrum | 1 | 1 | 0 | 2 900 |
| ankarsrum assistent | 1 | 1 | 0 | 170 |
| ankarsrum kødhakker | 1 | 1 | 0 | 90 |
| ankarsrum køkkenmaskine | 1 | 1 | 0 | 590 |
| ankarsrum tilbehør | 1 | 1 | 0 | 390 |
| rød røremaskine | 14 | — | — | 20 |
| bollesprøjte | — | 17 | — | 260 |
| pastavalse | 5 | — | — | 10 |
| grøntsagssnitter | 25 | — | — | 390 |
| donuts | 27 | 27 | 0 | 6 600 |
| citruspresser | 32 | — | — | 60 |
| falafel | 56 | — | — | 14 800 |
Av 21 spårade sökord ligger 9 i topp-10, varav 8 i topp-5. Genomsnittspositionen ligger på 39 (förändrad från 46); synlighetsindexet är 11,07 %. 6 sökord klättrade medan 1 backade.